6. mars 2026

Trehjørningen (Trehørningen) i Nordmarka

Trehjørningen gård (ofte skrevet Trehørningen) er en idyllisk markaplass som ligger i den nordøstlige delen av Nordmarka, i Oslo kommune. Gården ligger på en landtunge mellom de to vannene Langvann og Trehørningen, like vest for Hakadal.. På grunn av nærheten til vår bygd har beboerne her alltid hvert mer knyttet til Nittedal/Hakadal.

Plassen Trehjørningen

Her er en oversikt over gårdens historie og dagens bruk:

Historie og drift

 * Opprinnelse: Plassen var opprinnelig krongods (eid av kongen) frem til 1664. Senere ble den en husmannsplass under gården Døli i Hakadal, før den i 1839 ble kjøpt opp av Nordmarksgodset.

 * Navnet: Navnet antas å komme fra vannet Trehørningen, som har en karakteristisk form med tre tydelige «hjørner» eller viker. Eldre kilder skriver ofte navnet som 3hørningen.

 * Servering: Fra tidlig på 1900-tallet og frem til midten av 1960-tallet var Trehørningen et populært serveringssted for turfolk. Det fortelles at serveringen foregikk med stor stil; på 1930-tallet bar kelnerne hvite jakker og kvinnene hvite forklær ute i snøen.

 * Kjente folk: En av de mest kjente personlighetene på gården var Ole Karlsen (Ole Trehørningen), ofte kalt «Sjefen», som drev plassen fra 1913 til 1951.

Gården i dag

 * Eierskap: Gården eies i dag av Løvenskiold-Vækerø.

 * Bruk: Plassen brukes i dag som feriested og skogshusvære, men det skal fortsatt være fastboende på gården. Det er ingen offentlig servering her lenger, men tunet fungerer som et viktig knutepunkt for turgåere.

 * Beliggenhet: Skogsbilveien går tvers gjennom gårdstunet, noe som gjør den til et naturlig stoppested for både syklister og skiløpere.

Slik kommer du deg dit

Trehjørningen er lett tilgjengelig fra flere kanter:

 * Fra Hakadal: Den korteste adkomsten er fra Hakadal stasjon eller Elnes. Det er en jevn stigning opp fra bygda før terrenget flater ut ved vannene.

 * Fra Stryken: En fin sykkeltur eller skitur sørover forbi Nordvannet og Langvann.

 * Fra Kikut/Gørja: Kommer man sørfra, følger man veien eller løypene fra Gørjahytta gjennom Trehørningsdalen.

Tips for turen

 * Fiske: Vannet Trehørningen er kjent for å være et godt fiskevann med både ørret, abbor og røye. Husk fiskekort!

 * Padling: Området er svært populært for packrafting og kanopadling, da det er kort vei mellom vannene Langvann, Trehørningen og vannene videre mot vest (Hakkloa/Sandungen).

Båtplass ved Trehjørningen

Båtplass ved Trehjørningen

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.