18. april 2026

Speiderhyttene på Krakos i Nittedal

Oslospeidernes hytter i Nittdal

Krakosseter ligger sør-vest for Holterkollen i Søndre Nittedal, cirka 3,5 kilometer nord for Nittedal kirke. Hyttene eies av Oslo-speiderene og er mye benyttet til helgeturer for speidere i Oslo, Nittedal og omegn.

Krakos 3

Krakosseter har store voller og teltplass for minst 2-3 tropper. Det er opparbeidet bålplasser. Det er vidstrakte, usjenerte skogsområder omkring, og meget variert terreng. Den senere tid har mye av skogen rundt blitt hugget og Krakos ligger derfor godt synlig fra Riksvei 4 gjennom bygda.

5 ulike hytter utgjør eiendommen Krakosseter. Av disse leies 4 ut. Den femte hytta brukes av hyttefuter som passer på området.
Totalt kan Krakosseter huse 70-80 personer og her har det skjedd mye, les mer om dette og kretsens historie her!
Krakosseter har egen handikaptoalett plassert bak Echoff-hytten. Echoff og Persli er noe tilrettelagt for rullestolbrukere.
Ved spesielle behov, vennligst noter dette i booking og/eller send eventuelle spørsmål til: kontor@oslospeiderne.no.

Den største hytta er den som ble bygget først og ble kjøpt av Kretssekretær Edvard Eckhoff i Kristiania Krets av Norges Speidergutt-Forbund så tidlig som i 1915.
Den ble benyttet av høyere tyske offiserer under krigen, og ble bygd om og påkostet.

Eiendommen er på omlag 50 mål, og ligger sør-vest for Holterkollen i Søndre Nittedal, ca. 2,8 km nord for Nittedal kirke. Det er bilvei praktisk talt helt frem.

Kilde: Oslospeiderne.no

Les spennende historikk fra stedet

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.